ГлавнаяУниверситет ИТМО
2018-08-09
На кафедре Фотоники и оптоинформатики состоится семинар «Electronics and optoelectronics of 1D and 2D materials from a microscopic modeling».
  Семинар «Electronics and optoelectronics of 1D and 2D materials from a microscopic modeling» состоится 9 августа в 11:00 в аудитории 23 и пройдёт на английском языке.
  Семинар проведет Василий Перебейнос из Сколковского Института науки и технологий (Сколтех). Василий Перебейнос -- выпускник Московского государственного университета, в 2001 году защитил степень PhD в государственном университете Нью-Йорка в Стоуни Брук (США), работал в области физики конденсированных сред в Брукхейвенской Национальной лаборатории и научно-исследовательском центре IBM (Thomas J. Watson Research Center) в США. Научная деятельность Василия посвящена исследованию 2D материалов и низкоразмерных наноструктур, а также, их применению в оптоэлектронике. Василий является автором более 80 работ с общей цитируемостью 12000 (индекс Хирша 48).

Abstract:
  In recent years, 1D and 2D materials, such as carbon nanotubes and transition metal dichalcogenides, have attracted much attention due to their excellent transport and optical properties. Using a Bethe-Salpeter equation, we investigate optical and excitonic properties of MoS2 monolayers in an applied in-plane electric field [1]. We predict a quadratic Stark shift and its scaling with the exciton binding energy, determined by the dielectric environment. I will discuss electrical contacts in 1D carbon nanotubes and the role of electronic structure modifications caused by the nanotube deformations due to the metal wetting [2]. Finally, I will discuss our recent results on plasmon scaling in graphene nanoribon arrays as a function of nanoribbon width, spacing between ribbons, and doping level [3].
 [1] B. Scharf, T. Frank, M. Gmitra, J. Fabian, I. Zutic, and V. Perebeinos, Phys. Rev. B 94, 245434 (2016).
 [2] R. Hafizi, J. Tersoff, and V. Perebeinos, Phys. Rev. Let. 119, 207701 (2017).
 [3] V. Semenenko et. al. ACS Photonics in press (2018).